Zawiercie

Herb
Zawiercie - miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego. Według danych z 31 grudnia 2006, miasto miało 52 789 mieszkańców.

Zawiercie położone jest obok środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskej u źródeł Warty w dzielnicy Kromołów. Stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa miasta Zawiercie. Dawni mieszkańcy Kromołowa chcąc przedostać się do ówczesnej wsi musieli przekroczyć rzekę Wartę, gdyż Zawiercie znajduję się "Za Wartą" (patrząc od strony Kromołowa).

Zawiercie to ważny punkt komunikacyjny i kolejowy, przemysł ciężki (huta żelaza), lekki (włókienniczy), szklarski (huta szkła produkująca kryształ) i odlewniczy (odlewnia żeliwa). Niegdyś prężnie rozwijające się miasto przemysłowe, obecnie cierpi z powodu dużego poziomu bezrobocia. Przyczynił się do tego upadek wielu dużych zakładów m.in. znanej w całej Europie fabryki produkującej opakowania blaszane FOB oraz Starej Bawełny, która zatrudniała około 8000 pracowników.

Położenie: Jura Krakowsko - Częstochowska stanowi bardzo atrakcyjny teren dla ludzi, którzy chcą aktywnie wypoczywać. Wpływa na to mnogość szlaków turystycznych pieszych i rowerowych, duża ilość skałek, jaskiń, zamków i warowni, zbiorników wodnych. Właśnie tu, na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej w północno - wschodniej części województwa Śląskiego znajduje się miasto Zawiercie, które leży nad rzeką Wartą(tu znajdują się jej źródła). Zajmuje ono 85,24 km2 powierzchni i liczy ponad 55 tys. mieszkańców. Położone jest w odległości 43 km od Katowic, 45 km od Częstochowy i 67 km od Krakowa oraz 24 km od Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach. Właśnie te niewielkie odległości i dobra komunikacja PKP i PKS sprawiają, że miasto to stanowi doskonały punkt wypadowy w najbardziej atrakcyjne tereny Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Z Zawiercia możemy dojechać do skałek Rzędkowickich, Góry Zborów w Podlesicach, do zamków w Morsku, Mirowie, Bobolicach, Podzamczu, Smoleniu i innych. Tutaj też krzyżują się szlaki turystyczne piesze i rowerowe m.in. Szlak "Orlich Gniazd", "Warowni Jurajskich".

Tereny wokół Zawiercia mogą poszczycić się unikalną rzeźbą i występowaniem zbiorowisk roślin skrajnie różniących się pod względem florystycznym i ekologicznym. Okolice miasta porastają lasy iglaste z dominacją sosny i liściaste z przewagą buku. To w nich można spotkać wiele gatunków roślin i zwierząt będących pod ochroną. Ale nie tylko okolice Zawiercia stanowią atrakcję turystyczną. W samym mieście można także zobaczyć wiele ciekawych zabytków m.in. kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła, kościół pw. św. Mikołaja Biskupa Wyznawcy w Zawierciu - Kromołowie, kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Zawierciu - Skarżycach, kapliczka murowana z I - szej połowy XIX w. w Zawierciu - Marciszowie, cmentarz żydowski w Zawierciu - Kromołowie, dworzec PKP, budynek Biblioteki Miejskiej przy ul. Szymańskiego gdzie znajduje się Izba Muzealna, osiedle robotnicze TAZ, Hutę Szkła Gospodarczego, dworek w Zawierciu - Bzowie. Te i wiele innych miejsc stanowi o atrakcyjności Zawiercia i jego okolic.

Dworzec kolejowy