Miejski Klub Sportowy Warta Zawiercie

Trener: Bogdan Szadkowski

Oficjalna WWW: www.wartazawiercie.pl

KADRA NA ROK 2014/15

Warta Zawiercie – klub sportowy z Zawiercia. > Klub Sportowy "Warta" Zawiercie powstał w 1921 roku. Piłkarze pierwszej drużyny występowali w kostiumach biało-czerwonych, a rezerwy  w niebiesko-czerwonych. Zawodnicy grali, ale również przygotowywali sprzęt, boisko i zajmowali się organizacją meczów. W latach 1930 oraz 1932 Warta uczestniczyła w eliminacjach do I ligi. Podczas II wojny światowej zlikwidowano klub, a wielu jego członków zginęło. Klub, reaktywowany w 1945 roku, rozpoczął rozgrywki od klasy B, ale w roku 1949 awansował do klasy A. W latach 1951-1955 klub występował pod nazwą Stal. W 1952 roku klub został mistrzem grupy, ale w kolejnej fazie rozgrywek przegrał w dwumeczu z Górnikiem Brzozowice-Kamień. W sezonie 1962/63 klub zajął drugie miejsce w III lidze zagłębiowskiej (przegrywając baraż o pierwsze miejsce z Górnikiem Sosnowiec), a sezon później pierwsze, przegrywając jednakże baraż o II ligę z Victorią Jaworzno, Dębem Katowice, Starem Starachowice i Resovią Rzeszów. W tym czasie klub grał na szczeblu centralnym Pucharu Polski, w jednej z edycji odpadając w 1/16 finału z Gwardią Warszawa. W roku 1966 wybudowano nowy stadion Stadion 1000-lecia Państwa Polskiego. 29 września 1979 r. doszło do fuzji Międzyzakładowego Klubu Sportowego "Warta" Zawiercie (człon "Międzyzakładowy" dodano w roku 1966) i Klubu Sportowego "Włókniarz" Zawiercie, 4 lutego 1980 powołując MRKS Warta Zawiercie. W roku 1991 nastąpiła zmiana na MKS Warta Zawiercie. W sezonie 1997/98 Warta awansowała do IV ligi, a sezon później po ponad 30 latach ; do trzeciej. 16 czerwca 2001 roku po porażce 1:2 z Inkopaxem Wrocław Warta spadła ponownie do IV ligi. 20 sierpnia 2001 roku, na skutek długów (prawie pół miliona złotych) Nadzwyczajne Walne Gromadzenie MKS Warta podjęło uchwałę o postawieniu klubu w stan upadłości. Klub reaktywowano 23 lipca 2004 roku; jego prezesem został Michał Bochenkiewicz. Jednakże po pół sezonu gry w sosnowieckiej klasie B klub wycofał się z rogrywek. Klub w swoim czasie poza piłkarską posiadał również inne sekcje, np. siatkówki, piłki ręcznej czy boksu. 1 grudnia 2007 roku została utworzona Jurajska Szkółka Piłkarska Warta Zawiercie. W reprezentacji Polski U-15 gra jej wychowanek, Filip Wiśniewski. W połowie 2009 roku klub został ponownie reaktywowany, rozgrywki rozpoczynając od Sosnowieckiej klasy B i tak jak w 1949roku awansowała do klasy A.W sezonie 2010/2011 Warta Zawiercie zajęła 9. miejsce w A-klasie. Przed sezonem 2010/2011 nastąpiła zmiana nazwy na Klub Piłkarski Warta Zawiercie.